041-42544314

استخراج و پالایش مس در جهان

استخراج و پالایش مس در جهان

استخراج و پالایش مس در جهان

به عمل خارج کردن مس از سنگ معدن، استخراج مس گفته میشود که به روش های مختلفی در دنیا انجام می پذیرد.

به طور کلی در دنیا معادن مس به دو صورت رو باز و زیرزمینی وجود دارند که امروزه در حدود 50%  از مس موجود در دنیا از معادن رو باز به دست می آیند و طی فرآیندهای مختلف و چند مرحله ای به مس قابل استفاده در بخش های مختلف، تبدیل میشوند.

در سال های اخیر و با افزایش چشم گیر هزینه ها، امروزه دیگر استخراج و پالایش مس برای کشورها توجیه اقتصادی ندارد. با افزایش هزینه پالایش آن و تبدیل کنسانتره به فلز مس همراه با عقب گرد نرخ این محصول در بازارهای جهانی باعث کاهش فعالیت واحد های ذوب این فلز در دنیا شده است.

طبق گزارش های ارائه شده ذوب و پالایش مس در دنیا در ماه آوریل امسال، به پایین ‌ترین میزان ذوب خود در 2 سال اخیر رسیده است. این داده ها نشان میدهند کاهش فرآوری های مس در چین و آمریکای شمالی باعث شده تا میزان ذوب مس در این ماه عقب ‌نشینی قابل ملاحظه ‌ای داشته باشد. بسیاری از واحد های ذوب و تصفیه مس در چین، آمریکای شمالی و سایر نقاط دنیا وارد فاز تعمیر و نگهداری شده و طبیعتا این موضوع از میزان تولید این فلز سرخ در این واحد ها کاسته است. هم چنین داده ‌های جمع ‌آوری شده نیز نشان از آن دارند که  قسمتی از واحد های ذوب مس در آسیای مرکزی و کشورهای ترکیه و قزاقستان نیز در اواخر ماه آوریل غیر فعال شده ‌اند.

استخراج مس

شاخص جهانی پراکندگی مس که از آن به‌ عنوان معیاری برای فعالیت کارخانه‌ های ذوب مس استفاده می ‌شود از 46.8 در ماه مارس به 44 در ماه آوریل کاهش یافت؛ این رقم کمترین میزان این شاخص پس از ماه مارس 2021 بوده است.

پیش‌ بینی ها نشان میدهند که احتمالا شاخص پراکندگی مس در دنیا در سال جاری میلادی هم چنان تحت فشار باقی بماند.

گای ولف، رئیس تجزیه و تحلیل جهانی در  Marex  بیان میکند:

 افزایش هزینه ‌های تصفیه و پالایش کنسانتره مس و تبدیل آن به فلز؛ مهم‌ ترین عامل کاهش فعالیت‌ های پالایش مس در دنیا برای ماه آوریل بوده است.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *