کابل آبگرد کوره القایی

کابل‌‌ های آبگرد1 کوره‌ های القایی

وظيفه کابل‌ هاي آبگرد کوره‌ های القایی انتقال توان الکتريکي از منبع تغذيه به کویل کوره است. اين توان از طريق هادي‌ هاي داخل کابل جاري شده و حرارت ايجاد شده در نتيجه عبور جريان الکتريکي بسيار بالا، توسط جريان آب عبوري از داخل کانال کابل دفع مي‌گردد. باتوجه به تعداد زیاد تولیدکنندگان کوره‌ های القایی در سطح جهان، طرح‌ های موجود در کابل‌ آبگرد کوره‌ القایی، از تنوع زیادی برخوردار می‌ باشد. تصویر زیر بخش‌ های مختلف یک کابل‌ آبگرد مورد استفاده در کوره‌ القایی را نشان می‌ دهد:

سرکابل2

سرکابل‌ هاي مورد استفاده در کابل‌ هاي آبگرد کوره‌ های القایی عمدتا به‌ دو شکل می‌ باشند: نوع شینه‌ ای و نوع رزوه‌ ای

در نوع شینه‌ ای سرکابل نهایتا بصورت یک کنتاکت صفحه‌ ای بوده و توسط تعدادی پیچ و مهره به کنتاکت مقابل خود متصل می‌ گردد. این نوع از سرکابل‌ ها از تهیه و ماشین‌ کاری مقاطع توپر مسی تهیه می‌ گردند، هر چند در مواردی نیز برای هماهنگی با کابل‌ های از قبل خریداری‌ شده، با تهیه بخش‌ های مختلف سرکابل به‌ صورت چند تکه با جوشکاري قطعات ماشين‌ کاري‌ شده اقدام به ساخت سرکابل‌ های جدید می‌ شود ولیکن در حالت کلی این روش چندان مورد توصیه شرکت آراز ترانس نبوده و ساخت سرکابل‌ ها بصورت یک‌ تکه بعنوان روش اصلی قلمداد می‌ گردد.

شایان ذکر است که گرید مس مورد استفاده در ساخت سرکابل‌ های شینه‌ ای از نوع ETP3 تحت استاندارد ASTM-C11000 می‌ باشد.

عموماً براي جلوگيري از تغيير شکل بر اثر فشار و اکسيدشدن، توصیه می‌ گردد سرکابل‌ های تهیه‌ شده قلع‌ اندود شوند. قلع‌ اندود کردن سرکابل‌ ها علاوه بر مزایای مذکور موجب می‌ گردد در سطح تماس دو بخش کنتاکت به‌ یکدیگر خلل و فرج بسیار ریزی که بین دو سطح وجود دارد پُرشده و از بروز تخلیه‌ های جزئی بین دو سطح و سیاه‌ شدن آن‌ ها جلوگیری گردد.

نوع دیگری از سرکابل‌ های مورد استفاده در ساخت کابل آبگرد کوره‌ القایی وجود دارد که چفت‌ و بست آن‌ ها از طریق رزوه بصورت اتصال مهره – ماسوره می‌ باشد. این اتصالات از ترکیب و پرس قطعات ریزتر ماشین‌ کاری‌ شده عمدتا شامل برنج و مس تشکیل می‌ شوند، که قسمت رزو‌دار آن که حامل جریان برق خواهد بود ترجیحا از جنس برنج انتخاب می‌ گردد تا رزوه‌ های آن در طول زمان در مدت زمان کوتاه دچار خوردگی فیزیکی نگردد.

معمولا قسمت رزوه‌ دار روی کابل بشکل ماده و طرف دیگر از نوع نر می‌ باشد.

پیچه‌ های4 داخلی کابل آبگرد کوره القایی

برای کسب اطلاعات مشروح در خصوص پیچه‌ های بکار رفته در ساختار کابل‌ های آبگرد، به بخش کابل‌ های تابیده‌ شده (پیچه) مسی مراجعه نمایید.

آبراهه

آبراهه‌ ها به‌ منظور ايجاد کانالي براي عبور آب از داخل کابل آبگرد به‌ کار گرفته مي‌ شوند تا در اثر گره‌ خوردگي هادي‌ هاي داخل کابل، جريان آب عبوري دچار گرفتگي نشود. آبراهه‌ های بکار رفته در ساختار کابل‌ آبگرد کوره‌ القایی عمدتا بشکل فنر سرتاسری در طول کابل و عمدتا از جنس فولاد زنگ‌ نزن غیرمغناطیسی گرید 304 یا 316 (در مواقعی که احتمال خوردگی ناشی از کیفیت آب بالا باشد) و گاه از جنس مس می‌ باشد.

شیلنگ

برای کسب اطلاعات مشروح در خصوص شیلنگ‌ های بکار رفته در ساخت کابل‌ های آبگرد، به بخش شیلنگ فری‌ کرین (شیلنگ آب‌ و برق) مراجعه نمایید.

حفاظت شیلنگ‌ کابل از سوختگی

برای محافظت بیشتر شیلنگ و بالابردن حاشیه اطمینان عملکرد علاوه بر لایه بیرونی محافظی که بر روی آن وجود دارد، میتوان سطح خارجی شیلنگ را با استفاده از نوارهای عریض فایبرگلاس پوشاند. البته این مورد برای مواردی توصیه می‌ شود که بهره‌ برداری از کابل آبگرد در شرایط پرخطرتری صورت می‌گیرد. لذا در شرایط بهره‌ برداری عادی اعمال این شیوه حفاظتی چندان مورد توصیه نبوده و از این رو در مراحل تولید شیلنگ بطور پیش‌ فرض لایه دوم حفاظت بر روی شیلنگ پیچیده نمی‌ شود.

بست‌ های اتصال

برای کسب اطلاعات مشروح در خصوص بست‌ های اتصال  بکار رفته در ساخت کابل‌ های آبگرد، به بخش بست‌ های اتصال مراجعه نمایید.

1- Water Cooled Cable (W.C.C)

2- Terminal

3- Electric Tough Pitch Copper

4- Strands