041-42544314

مواد عایقی و کامپوزیتی ویژه

   کامپوزیت‌های ویژه

این دسته از کامپوزیت‌ها به دلیل دارا بودن ویژگی‌های استثنایی و منحصر به فرد خود در دسته کامپوزیت‌های ویژه طبقه‌بندی می‌شوند، چنان که قابلیت‌های خارق‌العاده این مواد امروزه در صنایع حساس و با فناوری بالا آنها را به گزینه‌هایی غیر قابل جایگزینی تبدیل نموده است. مهمترین اعضای این مجموعه الیاف آرامیدی کولار (Kevlar) و نومکس (Nomex) و مواد پلی‌آمیدی کاپتون (Kapton) هستند. تکنولوژی تولید مواد اولیه این کامپوزیت‌ها انحصارا در اختیار شرکت ابداع کننده آن‌ها یعنی شرکت آمریکایی Dupont قرار داشته و در تعدادی از شرکت‌های آسیایی و اروپایی نیز فرآوری شده و در اختیار مصرف کنندگان صنایع حساس و پیشرفته قرار می‌گیرند.

   کامپوزیت‌های آرامیدی

مهمترین ویژگی الیاف آرامیدی خاصیت ضد تخریب این مواد است. استحکام کششی و ضربه بسیار بالا در کنار وزن کم، پایداری حرارتی و خاصیت عایقی خارق‌العاده و مقاومت بی‌نظیر در برابر شعله و رطوبت استفاده از این مواد را در صنایع پیشرفته و حساس از جمله صنایع هوانوردی، نظامی، خودرو،فولاد، صنایع الکتریکی و … بسیار گسترش داده و تضمین کننده استحکام، ایمنی و پایداری در محل کاربرد خود نموده است.

عمده‌ترین محصولات این دسته، الیاف کولار و نومکس می‌باشند.

   کولار(Kevlar)

برای ساخت گستره وسیعی از قطعات صنعتی، تجهیزات هوانوردی و لباس‌های ایمنی و ضد گلوله و تجهیزات ورزشی خاص، با وزن سبک، قدرت بالا و دوام زیاد از الیاف کولار استفاده می‌شود. علاوه بر این مجموعه‌ای از سایر ویژگی‌ها نظیر مقاومت در برابر حلال‌ها و مواد سوختی، اسیدها و بازها و خواص دی‌الکتریک عالی، کولار را به ماده‌ای خاص و غیر قابل جایگزینی تبدیل نموده است.

این الیاف آرامیدی در دو گرید ۲۹ و ۴۹ با ویژگی‌ها و کاربردهای نسبتا مختلف تولید می‌شوند.

   نومکس (Nomex)

نومکس به عنوان دسته دیگری از محصولات آرامیدی با داشتن خواصی مانند ضد آتش بودن، خاصیت دی‌الکتریک قوی، جذب رطوبت کم و مقاومت بسیار زیاد در تماس با اسید‌ها و حلالها کاربردهای بسیار وسیعی در زمینه‌های الکتریکی و غیر الکتریکی دارد.

با افزودن لایه نومکس به سایر مواد عایقی همچون پلی‌استر، میکا و کاپتون می‌توان به خصوصیات عایقی و فیزیکی جدیدی دست یافت و از این رو ترکیبات مختـلف این ماده کاربردهای زیادی در عایق بنــدی موتورهای الکتریکی، ترانسفورماتورها، صنـایع فولاد و … دارد.

کاربردهای الکتریکی کامپوزیت‌های آرامیدی:

 • عایق‌بندی اجزای باطری
 • عایق‌بندی ترانسفورماتورها
 • عایق‌بندی موتورهای الکتریکی

کاربردهای غیرالکتریکی کامپوزیت‌های آرامیدی:

 • ساخت لباس‌های ضد حریق وایمنی
 • ساخت لیاس‌های نیروهای امنیتی
 • ماسک‌های شیمیایی و ضد دود
 • ساخت قطعات به‌کار رفته بدنه فضا پیماها

   کاپتون (Kapton)

مهمترین ویژگی این دسته از مواد پلی آمیدی حفظ خواص عایقی و شیمیایی قدرتمند آن‌ها در گستره وسیعی از دما‌ها، از دماهای بسیار پایین تا دماهای بسیار بالا است. از ساخت مدارات الکترونیکی تا انجام پروژه‌های فضایی، عایق بندی کوره‌ها و ماشین‌های الکتریکی و ساخت تجهیزات انرژی خورشیدی، کاپتون روش‌هایی نوین و قابلیت اطمینانی بالاتر را برای طراحی سیستم عایقی در اختیار طراحان و مصرف کنندگان قرار می‌دهد.

محدوده دمایی عملکرد کاپتون از ۲۶۹- تا ۴۰۰+ درجه سانتی‌گراد است  و در کاربردهایی که نیاز به تحمل حرارت و تنش‌های مکانیکی بالا وجود دارد، کاپتون با حفظ خصوصیات فیزیکی، مکانیکی و الکتریکی خود قابل استفاده می‌باشد.

ویژگیهای عمده کاپتون عبارتند از:

 • پایداری شیمیایی در مقابل حلال‌ها
 • پایداری حرارتی
 • مقاومت کششی بالا
 • خاصیت دی‌الکتریک قوی

کاپتون عمدتا بصورت رول، نوار و صفحه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این قسمت به معرفی کامپوزیت‌ها و عایق‌های ترکیبی ویژه که از طرف شرکت آرازترانس قابل تامین می‌باشند، می‌پردازیم.

کاربرد عایق‌ها و کامپوزیت‌های ویژه در ساختار کابل‌های فشارقوی

کاربرد عایق‌ها و کامپوزیت‌های ویژه در ساختار ماشین‌های گردان الکتریکی توان پایین

 

کاربرد عایق‌ها و کامپوزیت‌های ویژه در ساختار ماشین‌های گردان الکتریکی توان بالا